World: Arcane Ender Maze

Mysterious and also very unusual world made of a huge maze. Dark place full of unpredictable endermans and full of rare rocks. Many warriors have died by falling in to the bottomless void. And yet the place is attractive to some, those are the treasure hunters. With the right set of parkour skills this can be quite a challenge.

Read more..

World: Metropolis of running death

A new gate has oppened into the future. The world beyond looks like a giant city striked by a great chaos. A deadly infection has turned all the living to dead and the streets are full of running zombies now.

Read more..

Location: Marketplace

The center of Prime City may be full of server-controlled shops, but players have their place as well. In the first place it is a great tent market beyond the city gate. And the richer ones can rent real shops in the new shopping district.

Read more..

Quest: Zombocalypse

No catastrophe will avoid Prime City this year, it seems. Spiders, blazers, even dragons… Now it's time for zombies. And because that's not bad enough, sometimes a thing worse than regular zombies appears - Undead giant, able to shoot fireballs and to kill with his bare foot. Noone know that to do with him, but the reward is high. Do you dare?

Dungeon: Slime Farm

There are rumors about a hidden Slime farm in the Inferno. Prime City has got its own problems now and there is lack of explorers. It means it's on the voluntary heroes. Are you the chosen traveler, who will manage to find the place?
Or is it just a myth…?

Read more..

Location: Pigman village

A inconspicuous village is hidden in Inferno, behind the Blaze bridges. Pigmans live in it and, contrary to popular believe, they are quite peaceful creatures. They also are quite good merchants - not only that you can buy nether material 33% cheaper, but you can also sell spider eyes for 2 crowns each. Pigmans value this ingredience.

Quest: Creeper Anomaly

A mysterious object fell from the sky in the desert not far from Prime City. It causes unpleasant anomalies - dozens of creepers are walking around and electrical discharges are frequent in the night. Creepers have atacked and destroyed the walls of Prime City and Sir Jameson decided to put reward for their cleanup.

Read more..

Quest: Arachnophobia

There was a danger hiding in Prime City's forrest, which now came out. Hundreds of spiders terrorize the Hotel's inhabitants and the shopkeepers. Back the home-defence up, because Prime City's people won't hold on for much longer, and help to push the spiders back. People say that Sir Jameson offers 2000 Crowns for 50 spiders ;) Read more..

Dungeon: Blaze bridges

The Blazers occupied a part of the Inferno and they transformed it to their liking. Heroes were annoying them often in the tower, so they created an underground bridge complex which offers them excelent attack point against uninvited visitors. However, they hide the valuables of their victims, which is a great temptation for even more volunteers to look into Death's eyes. Read more..

Dungeon: Bone swamp

Deep down in the Inferno, where the remains of ancient and huge creatures are decaying.. But not everyone knows, that these remains are creating a fertiliser for the rare Nether Wart. It is essential for the alchemists, but many adventurers payed with lives for the "red gold". Evil ghosts living in skeletons are haunting and protecting the place.. Read more..

The End of Alpha is near

The End of Alpha is near

Establishing of the Gatecraft server goes along with big plans but also with very critical difficulties at the same time. Only the fact that the server was conceived for full version of Minecraft it's roots has been built whole month before the release. It wasn't clear which plugins will be available in future or how much will be the game compatible with older plugins. Basically even after the release of full version was server still built on unstable build. Recommended build was officially released only few days ago.

Opening...

As was mentioned the preparations for the server began during Minecraft 1.8 where building whole maps was worthless because with another update would be release new map generater which was not compatible with older versions. But even then the first basis of the very first land was established and was eventually named Rogue Lands which is the introductional land which has limited proportions so it's no need to generate it more and it will be periodically regenerated instead.

The End of Alpha is near

During it's preparations the first essential plugins were implemented and it's testing has begun as well as preparations for future updates.

It didn't took a long and on 18th of November the full Minecraft version was released and few days later whole new build of Bukkit server as well which brings a support for the new client. And week later an official closed alpha test begins. During quite a short time a new website has been build and few alpha testers has beed recruited. Also the new worlds has been arranged...

The End of Alpha is near

Towns and Economy

Economy has been installed as a one of the first plugins because it was an essential part for a the first quest. First errand for the testers was to explore the Rogue Lands with the goal of earning money in order to travel trough the first gate. This demonstrated that testers are skilled players as they completed the first land very quickly and it was neccessary to bring more plugins for the main playable world...

The End of Alpha is near

Throughout the alpha test the town new worlds has been created. Kingdom for main social living, building and trading... and second world - Mining Colony dedicated exclusively for diggin' resources. In Kingdom were build first shops which were the first and only way to make money. Nowadays a new player can join one of the existing towns but the alpha testers had to earn money first because there were no player towns whatsoever. And they had to do it by selling resources from Mining Colony in prime shops which demonstrated that correct direction of the system. Only few changes had to be made in case of limiting parcels for towns.

The End of Alpha is near

There's no reason to hide the fact that because of the high placed prices a few testers had complains of economic difficultie so there had been also a few slight changes in pricing but in general economy prooved itself working.

Questy, eventy a dungeony..

Tři pojmy, které se mají stát hlavním lákadlem tohoto serveru. Během alpha testu zde byly zřízené pouze 2 questy, a to spíš jen tak pro představu, jak to může fungovat. Stejně tak zde přibyl dočasný event "Blaze menace", a permamentní dungeon v nově zřízeném světě Inferno (nether world) s názvem "Bone swamp". Oba (event i dungeon) vznikly za účelem možnosti zisku jinak nedostupných surovin pro alchymii.

The End of Alpha is near

V tuto chvíli je podstatné to, že se tento systém ukázal jako funkční, a do budoucna se počítá s desítkamy dalších nahodilých eventů, a permanentních dungeonů. Navíc svět Inferno od této chvíle není určen k těžbě, ale právě pro zmíněné dungeony. Nether materiály (včetně nether brick, a nether fence) je možné nakoupit ve věži umístěné v Kingdomu. Do budoucna se počítá i s dungeonem, na jehož konci bude možné nakoupit tyto materiály za poloviční cenu.

The End of Alpha is near

Co zde ještě nebylo zmíněno, a přitom to bude pevnou součástí všech nadcházejících fází vývoje serveru, jsou týmove hry, jako je známý Capture the Flag, dobývání hradů, nebo dokonce i fotbal, či nahodilé hledání pokladů po vzoru Geocaching známého z reálného světa.

Komunita a komunikace

Ačkoli se momentálně server může jevit, že je určen pouze pro české minery, do budoucna se počítá i se zahraniční komunitou. Samotný svět a server běží v anglickém jazyce, a se stejným jazykem se počítá i v případě organizovaných akcí ze stran adminů.

Co ale není nezbytně anglická záležitost je komunikace ve hře. Ta je totiž rozdělena do několika kanálů, včetně těch urěných jak našinci, tak minerům ze zahraničí. Jsou zde i kanály například pro obchodníky (trade), nebo pomocný (help), případně obecně veřejný (public).

A co víc, gateCraft má i vlastní IRC server, který je v přímém propojení se hrou. Každý kanál ve hře má svůj odpovídající kanál na IRCu, takže můžete komunikovat s hráči ve hře, i když jste někde na cestách, a jedete pouze přes wifi, ze svého smartPhone. Je zde totiž viditelná jak diskuze ve hře, tak diskuze v IRC kanálech. Každý si už pak může vybrat sám, které kanály chce sledovat..

Je zde také kladen vysoký důraz na bezpečnost světa, a proto je zde umožněno samotným hráčům kontrolovat své okolí, kdo kde stavěl, nebo kdo jim jako poslední vlezl do truhly a případně něco ukradl. V takovém případě stačí nahlásit nick viníka některému ze správců serveru (sheriff, agent, architect), a ten už s ním patřičně naloží - obvykle přímo banem, protože zde usilujeme o vybudování komunity rozumných minerů. Nikdo nechce hrát na serveru, kde by se musel bát o své věci.

Ostatní pluginy

Ačkoli zde byly vypíchnuté hlavní přednosti serveru, je zde i mnoho dalších rozšíření, které hru činí zajimavější. Zpravidla se ale stále ještě jedná o prvky, které se dostanou ke slovu hlavně během Bety, které bude věnován nový samostatný článek.

O několik řádků výše byly zmíněné například NPC postavy, kterých je zde teď pouze pár, ale do budoucna se má jejich počet rozrůst na desítky. NPC mohou umět i různé kousky, od zadávání questů, přes různé opravy, až po kouzlení, nebo schopnosti válčit po boku hráčů. A nemusí být pouze ochránci na straně hráčů, ale určitě se jich také mnoho objeví na straně zla ve formě eventů, questů, a podobně.

Už je zde i předpřipraven svět Creative, který bude sloužit jako odpočinková scéna pro hráče, kteří jsou už otrávení těžbou, a budou si chtít zastavět prostě jen tak.

Už nyní je zde mo

Závěr

V současné době na serveru běží téměr 40 pluginů, a stále to není finální číslo. Na úvodní stránce je sice zmíněno, že se jedná o server, který není chaoticky přeplácaný pluginy, ale přesně to tento server není. Každý plugin má své opodstatnění, a téměr všechny jsou nastavené tak, aby ve světě působily jako jeden celek, čemuž částečně odpovídá i jejich zobrazení v textové konzoli.

Zároveň bych chtěl sám za sebe poděkovat všem zúčastněným testerům, kteří pomohli během testování světa, ať už přímo formou aktivních připomínek, nebo nepřímo už jen tím, že zde hráli, a mohli být pozorováni během svého počínání..

Jmenovitě to jsou: hadraba, F4lco, Sumeesh, Kennykomar, Laqhren, nubax, p_j_m, hudsonCZ, Manikone, Tooonek, TommSK, jurgensson83, FranCZek

Speciální dík patří hráčům:

  • phoenix_52 - za pomoc při výstavbě a mentální podporu :)
  • winKoneR - za překlad webu do angličtiny 
  • c0xx - za technický suport serveru

The End of Alpha is near The End of Alpha is near The End of Alpha is near The End of Alpha is near The End of Alpha is near